Locations

 

St. Joseph Christian

sjcs

5401 Gene Field Rd

St Joseph, MO 64506

Park in the East lot.  Enter and exit through the East door (door no. 8). The East door will be opened at 7:30 AM each game day.

Directions

St. Francis Xavier

sfx

Directions

Cathedral

cath

518 N 11th St

St Joseph, MO 64501

Directions

St. Paul

4715 Frederick Ave

St Joseph, MO 64506

Directions

Week 8 (2-18)
St. Joseph Christian
Time: Teams: Division: Bowl Name:
7:30AM Grizzlies vs SJCS Lions (Pena) Girls 3/4th Classic Bowl Champions
8:30AM SJCS (Price) vs SFX (Wegenka) Boys 3/4th Hot Shot Bowl Champions
9:30AM Cathedral (Ball) vs SFX Gold (Dudley) Girls 3/4th Elite Bowl Champions
10:30AM SFX Maroon (Miljavac) vs Dragons (Rooney) Boys 3/4th Elite Bowl Champions
11:30AM Lady Savages vs SFX Maroon (Lenz) Girls 3/4th Iron Bowl Champions
12:30PM Dawgs vs StJ Hoopsters (Calloway) Boys 3/4th *League Championship
1:30PM Tropics vs SJCS Lions (Korell) Boys 5/6th Rivalry Bowl Champions
2:30PM Red Ravens vs St. J Tigers (Sumpter) Boys 5/6th Iron Bowl Champions
3:30PM SFX (Studer) vs SJCS (Coach W) Girls 5/6th Rivalry Bowl Champions
4:30PM St. James (Duke) vs Cathedral (Winkelbauer) Boys 3/4th Rivalry Bowl Champions
5:30PM SFX (Ziesel) vs SJCS (Stanley) Girls 5/6th Elite Bowl Champions
6:30PM Gophers vs Cathedral (Bachali) Boys 5/6th Elite Bowl Champions
7:30PM United vs Cardinals (Harrold) Girls 5/6th *League Championship
8:30PM St. J Hoopsters (Calloway) vs CAVS Boys 5/6th *League Championship
Week 7 (2-11)
St. Joseph Christian
Time: Teams: Division: Bowl Name:
8:00AM Cathedral (Sobetski/Ehlert) vs Demolishers Girls 5/6th Classic Bowl
9:00AM MAVS vs SJCS Lions (Carlson) Boys 3/4th Iron Bowl
10:00AM Warriors vs SFX (Ziesel) Boys 3/4th Round Ball Bowl
11:00AM St. Joe Magic vs St. J Tigers (Malchose) Boys 3/4th Hardwood Bowl
12:00PM Crusaders vs Dawgs Girls 3/4th Round Ball Bowl
1:00PM SFX Gold (Pinkelman) vs SJCS Lions (Wilcox) Girls 3/4th Hardwood Bowl
2:00PM Blue Dragons vs Cathedral (Heck) Boys 3/4th Classic Bowl
3:00PM NW Hoopsters vs Lady Tropics Girls 3/4th *League Champ
4:00PM Swish vs SFX Maroon (Pinkelman) Girls 3/4th Rivalry Bowl
5:00PM St. Joe Heat (Hass) vs SFX Falcons (Battreal) Boys 5/6th Hardwood Bowl
6:00PM St. J Tigers (Conard) vs Dragons (Jameson) Girls 5/6th Iron Bowl
7:00PM Yosemite Gunners vs Cathedral (Sigrist) Boys 3/4th Dribble Drive Bowl
8:00PM AC Swish vs SJCS (Tindol) Boys 5/6th Classic Bowl
Week 6 (2-4)
St. Joseph Christian
Time: Teams: Division:
8:00AM SFX Maroon (Hudson) vs Crawford Crusaders Girls 3/4th
9:00AM SJCS (Price) vs Yosemite Gunners Boys 3/4th
10:00AM St. J Tigers vs SFX Falcons Boys 5/6th
11:00AM United vs Cardinals Girls 5/6th
12:00PM St. Joe Heat vs Cathedral (Bachali) Boys 5/6th
1:00PM Tropics vs Red Ravens Boys 5/6th
2:00PM SJCS (Coach W) vs Demolishers Girls 5/6th
3:00PM AC Swish vs StJ Hoopsters Boys 5/6th
4:00PM *SJCS (Stanley) vs St. J Tigers (Conard) Girls 5/6th
5:00PM Gophers vs CAVS Boys 5/6th
6:00PM Cathedral (Heck) vs SJCS (Korell) Boys 5/6th
7:00PM Cathedral (Sobetski) vs Xavier Ladies Girls 5/6th
8:00PM SFX (Ziesel) vs Cameron Dragons (Jameson) Girls 5/6th
St. Francis
Time: Teams: Division:
8:00AM St. J Tigers (Duke) vs Cathedral (Sigrist) Boys 3/4th
9:00AM SFX Gold (Wegenka) vs Blue Dragons Boys 3/4th
10:00AM SFX Maroon (Miljavac) vs SJCS (Carlson) Boys 3/4th
11:00AM MAVS vs StJ Hoopsters Boys 3/4th
12:00PM Dawgs vs Warriors Boys 3/4th
1:00PM Dawgs vs SFX Maroon (Pinkelman) Girls 3/4th
2:00PM SFX Gold (Pinkelman) vs SJCS (Pena) Girls 3/4th
Cathedral
Time: Teams: Division:
8:00AM St J Tigers (Malchose) vs SFX (Studer) Boys 3/4th
9:00AM SJCS (Tindol) vs Cameron (Rooney) Boys 3/4th
10:00AM Cathedral (Winkelb) vs St. Joe Magic Boys 3/4th
11:00AM Swish (Dennis) vs Grizzlies Girls 3/4th
12:00PM Lady Tropics vs SJCS (Wilcox) Girls 3/4th
1:00PM SFX Gold (Dudley) vs Cathedral (Ball) Girls 3/4th
2:00PM NW Hoopsters vs Lady Savages Girls 3/4th
Week 5 (1-28)
St. Joseph Christian
Time: Teams: Division:
8:00AM StJ Hoopsters vs SJCS (Korell) Boys 5/6th
9:00AM SJCS (Price) vs StJ Hoopsters Boys 3/4th
10:00AM Cathedral (Sobetski) vs St. J Tigers (Conard) Girls 5/6th
11:00AM SJCS (Coach W) vs Xavier Ladies (Studer) Girls 5/6th
12:00PM SFX (Ziesel) vs Demolishers Girls 5/6th
1:00PM Tropics vs Gophers Boys 5/6th
2:00PM United vs Cameron Dragons (Jameson) Girls 5/6th
3:00PM *Cathedral (Bachali) vs Red Ravens Boys 5/6th
4:00PM Cathedral (Heck) vs SFX Falcons (Battreal) Boys 5/6th
5:00PM Yosemite Gunners vs Blue Dragons Boys 3/4th
6:00PM CAVS vs AC Swish Boys 5/6th
7:00PM SJCS (Stanley) vs Cardinals Girls 5/6th
8:00PM St. J Tigers (Sumpter) vs St. Joe Heat (Hass) Boys 5/6th
St. Francis
Time: Teams: Division:
8:00AM SFX Maroon (Pinkelman) vs SJCS (Pena) Girls 3/4th
9:00AM Lady Savages vs Crawford Crusaders Girls 3/4th
10:00AM Swish (Dennis)  vs SFX Gold (Pinkelman) Girls 3/4th
11:00AM Cathedral (Ball) vs NW Hoopsters Girls 3/4th
12:00PM SFX Gold (Wegenka) vs St. J Tigers (Duke) Boys 3/4th
1:00PM St. J Tigers (Malchose) vs SFX Maroon(Miljavac) Boys 3/4th
2:00PM SJCS (Carlson) vs Cameron (Rooney) Boys 3/4th
Cathedral
Time: Teams: Division:
8:00AM SJCS (Tindol) vs MAVS Boys Mixer
9:00AM Cathedral (Winkleb) vs Warriors Boys 3/4th
10:00AM Lady Tropics vs SFX Maroon (Hudson) Girls 3/4th
11:00AM SFX (Ziesel)  vs Cathedral (Sigrist) Boys 3/4th
12:00PM Dawgs vs St. Joe Magic Boys 3/4th
1:00PM Dawgs vs SJCS (Wilcox) Girls 3/4th
2:00PM SFX Gold (Dudley) vs Grizzlies Girls 3/4th
Week 4 (1-21)
St. Joseph Christian
Time: Teams: Division:
7:30AM Warriors vs SJCS (Carlson) Boys 3/4th
8:30AM SFX Gold (Dudley) vs NW Hoopsters (Conard) Girls 3/4th
9:30AM SJCS (Pena) vs Crawford Crusaders Girls 3/4th
10:30AM Grizzlies vs SFX Gold (Pinkelman) Girls 3/4th
11:30AM Yosemite Gunners vs StJ Hoopsters (Callaway) Boys 3/4th
12:30PM *Dawgs (Watkins) vs MAVS Boys 3/4th
1:30PM Lady Dawgs (Watkins) vs SFX Maroon (Hudson) Girls 3/4th
2:30PM Lady Tropics vs SFX (Pinkelman) Girls 3/4th
3:30PM Lady Savages (Weis) vs Swish (Dennis) Girls 3/4th
4:30PM St. Joe Magic (McCrary) vs C Dragons (Rooney) Boys 3/4th
5:30PM Cathedral (Winkelb.) vs SFX Gold (Wegenka) Boys 3/4th
6:30PM SJCS (Tindol) vs St. J Tigers (Malchose) Boys 3/4th
7:30PM Cathedral (Ball) vs SJCS (Wilcox) Girls 3/4th
8:30PM SFX (Studer) vs St. J Tigers (Duke) Boys 3/4th
*Week 4 Game of the Week
St. Paul
Time: Teams: Division:
8:00AM SJCS (Price) vs Blue Dragons (Poland) Boys 3/4th
9:00AM United vs Cathedral (Sobetski) Girls 5/6th
10:00AM Cameron Dragons (Jameson) vs Xavier Ladies Girls 5/6th
11:00AM St. J Tigers (Sumpter) vs SFX (Battreal) Boys 5/6th
12:00PM CAVS vs Cathedral (Heck) Boys 5/6th
1:00PM Tropics vs SJCS (Korell) Boys 5/6th
2:00PM StJ Hoopsters vs St. Joe Heat (Hass) Boys 5/6th
3:00PM Cathedral (Sigrist) vs SFX Maroon (Miljavac) Boys 3/4
4:00PM SJCS (Coach W) vs St. J Tigers (Conard) Girls 5/6
5:00PM AC Swish vs Red Ravens Boys 5/6
6:00PM  SFX (Ziesel) vs Cardinals Girls 5/6
7:00PM Cathedral (Bachali) vs Gophers Boys 5/6
8:00PM SJCS (Stanley) vs Demolishers Girls 5/6
Week 3 (1-14)
St. Joseph Christian
Time: Teams: Division:
8:00AM SJCS (Korell) vs St. James (Sumpter) Boys 5/6th
9:00AM SJCS (Price) vs MAVS Boys 3/4th
10:00AM SJCS (Pena) vs Cathedral (Ball) Girls 3/4th
11:00AM SFX (Ziesel) vs St. James Tigers (Conard) Girls 5/6th
12:00PM Tropics (Howard) vs Hoopsters (Callaway) Boys 5/6th
1:00PM *United (McChristy) vs SJCS (Coach W) Girls 5/6th
2:00PM  Demolishers vs Xavier Ladies (Studer) Girls 5/6th
3:00PM AC Swish (Courtney) vs Cathedral (Heck) Boys 5/6th
4:00PM Cathedral (Bachali) vs SFX Falcons (Battreal) Boys 5/6th
5:00PM Gophers vs CAVS Boys 5/6th
6:00PM Red Ravens vs St. Joe Heat (Hass) Boys 5/6th
7:00PM Cardinals (Harrold) vs Dragons (Jameson) Girls 5/6th
8:00PM SJCS (Stanley) vs Cathedral (Sobetski) Girls 5/6th
*Game of the Week
St. Francis
Time: Teams: Division:
8:00AM SFX Gold (Wegenka) vs SJCS (Carlson) Boys 3/4
9:00AM SFX (Studer) vs Cameron (Rooney) Boys 3/4
10:00AM SFX Maroon (Miljavac) vs SJCS (Tindol) Boys 3/4
11:00AM Warriors vs Yosemite Gunners Boys 3/4
12:00PM SFX Gold (Pinkelman) vs SJCS (Wilcox) Girls 3/4
1:00PM SFX Maroon (Hudson) vs Swish (Dennis) Girls 3/4
2:00PM SFX Maroon (Pinkelman) vs NW Hoopsters Girls 3/4
Cathedral
Time: Teams: Division:
8:00AM Cathedral (Sigrist) vs St. J Tigers (Malchose) Boys 3/4th
9:00AM Cathedral (Winkleb.) vs St. J Tigers (Duke) Boys 3/4th
10:00AM Lady Tropics vs Grizzlies Girls 3/4th
11:00AM Blue Dragons (Poland)  vs St. Joe Magic Girls 3/4th
12:00PM SFX Gold (Dudley) vs Crawford Crusaders Girls 3/4th
1:00PM Lady Savages (Weis) vs Lady Dawgs (Watkins) Girls 3/4th
2:00PM StJ Hoopsters (Callaway) vs Dawgs (Watkins) Boys 3/4th
Week 2 (1-7)
St. Joseph Christian
Time Teams Division
8:00AM SJCS (Price) vs St J Tigers (Duke) Boys 3/4th
9:00AM Mavs (Jordan) vs St. Joe Magic (McCrary) Boys 3/4th
10:00AM United (McChristy) vs Demolishers (Archdekin) Girls 5/6th
11:00AM SJCS (Coach W) vs C Dragons (Jameson) Girls 5/6th
12:00PM Cardinals (Harrold) vs St. J Tigers (Conard)  Girls 5/6th
1:00PM *Gophers (Schmidt) vs AC Swish (Courtney) Boys 5/6th
2:00PM Tropics (M Howard) vs St. J Tigers (Sumpter) Boys 5/6th
3:00PM Red Ravens (Purdy) vs StJ Hoopsters (Callaway) Boys 5/6th
4:00PM SJCS (Stanley) vs Xavier Ladies (Studer) Girls 5/6th
5:00PM Cathedral 5th vs SFX (Ziesel) Girls 5/6th
6:00PM Cavs (Dudley) vs St. Joe Heat (Hass) Boys 5/6th
7:00PM SFX  Falcons (Battreal) vs SJCS (Korell) Boys 5/6th
8:00PM Cathedral (Heck) vs SJCS (Tindol) Boys 5/6th
*Game of the Week
St. Francis
Time Teams Division
8:00AM SFX Gold (Pinkelman) vs Cathedral (Ball) Girls 3/4th
9:00AM SFX Gold (Dudley) vs SJCS Lions (Pena) Girls 3/4th
10:00AM SFX Maroon (Pinkelman) vs C Crusaders (Moore) Girls 3/4th
11:00AM SFX Gold (Wegenka) vs Cathedral (Heck) Boys Mixer
12:00PM SFX Maroon (Miljavac) vs Dawgs (Watkins) Boys 3/4th
1:00PM SFX (Studer/Ziesel) vs SJCS Lions (Carlson) Boys 3/4th
2:00PM St. J Tigers (Malchose) vs Cathedral (Winkelbauer) Boys 3/4th
Cathedral
Time Teams Division
8:00AM Lady Savages (Weis) vs Lady Tropics (L Howard) Girls 3/4th
9:00AM Swish (Dennis) vs Dawgs (Watkins) Girls 3/4th
10:00AM NW Hoopsters (Conard) vs Grizzlies Girls 3/4th
11:00AM SFX Maroon (Hudson/Lenz) vs Mystery Team! Girls 3/4th
12:00PM Cameron (Rooney) vs Warriors (Bernard) Boys 3/4th
1:00PM Blue Dragons (Poland) vs StJ Hoopsters (Callaway) Boys 3/4th
2:00PM Cathedral (Sigrist) vs Yosemite Gunners (Davison) Boys 3/4th
Week 1 (12-10)

 

St. Joseph Christian
Time Teams Division
8:00AM SJCS (Korell) vs Cathedral(Bachali) Boys 5/6th
9:00AM C Dragons (Jameson) vs Cathedral 5th Girls 5/6th
10:00AM SFX Falcons (Studor/Ziesel) vs SJCS (Price) Boys 3/4th
11:00AM St. J Tigers (Malchose) vs Catheral (Heck) Boys Mixer
12:00PM *Cardinals (Harrold) vs SJCS Lions (Coach W) Girls 5/6th
1:00PM Cavs (Dudley) vs St. J Tigers (Sumpter) Boys 5/6th
2:00PM Dominators (Archdekin) vs St J Tigers (Conard) Girls 5/6th
3:00PM Red Ravens (Purdy) vs Gophers (Schmidt) Boys 5/6th
4:00PM  Tropics (M Howard)vs St J Heat (Hass) Boys 5/6th
5:00PM SJCS Lions (Stanley) vs SFX Falcons (Ziesel) Girls 5/6th
6:00PM United (McChristy) vs Xavier Ladies (Studer) Girls 5/6th
7:00PM St J Hoopsters (Callaway) vs AC Swish (Courtney) Boys 5/6th
8:00PM SFX Falcons (Battreal) vs SJCS Lions (Tindol) Boys 5/6th
*Game of the Week
St. Francis
Time Teams Division
8:00AM Lady Savages (Weis) vs SFX Maroon  (Pinkelman) Girls 3/4th
9:00AM SFX Maroon (Hudson/Lenz) vs SJCS Lions (Pena) Girls 3/4th
10:00AM SFX Gold (Pinkelman) vs Lady Tropics (L Howard) Girls 3/4th
11:00AM SFX Gold (Dudley) vs Mystery Team! Girls 3/4th
12:00PM SFX Maroon (Miljavac) vs Mavs (Jordan) Boys 3/4th
1:00PM StJ Hoopsters (Callaway) vs St. Joe Magic (McCrary) Boys 3/4th
2:00PM Blue Dragons (Poland) vs Warriors (Bernard) Boys 3/4th
Cathedral
Time Teams Division
8:00AM Cathedral (Ball) vs C Crusaders (Moore) Girls 3/4th
9:00AM Swish (Dennis) vs NW Hoopsters (Conard) Girls 3/4th
10:00AM Dawgs (Watkins) vs Grizzlies (Lowe) Girls 3/4th
11:00AM Dawgs (Watkins) vs Cathedral (Sigrist) Boys 3/4th
12:00PM Cathedral (Winkelbauer) vs SJCS Lions (Carlson) Boys 3/4th
1:00PM Cameron (Rooney) vs SFX Gold (Wegenka) Boys 3/4th
2:00PM St. J Tigers (Duke) vs Yosemite Gunners (Davison) Boys 3/4th